Članek, ki je bil nedavno objavljen v priznani strokovni reviji The Lancet Regional Health – Europe, poroča, da generacije slovenskih deklet, ki so cepljene proti HPV, za skoraj polovico manj zbolevajo za predrakavimi spremembami materničnega vratu visoke stopnje kot generacije, ki te možnosti še niso imele
V tem tednu obeležujemo 19. evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu. Zveza Slovenskih društev za boj proti raku z enajstimi regijskimi društvi podpira odpravo raka materničnega vratu z aktivnostmi v lokalnih okoljih. 17. novembra 2024 so občine in regijska društva za boj proti raku, ob četrti obletnici globalnega gibanja za odpravo raka materničnega vratu, v 18-ih občinah osvetlila kar 22 lokalnih znamenitosti v turkizni barvi. Pripravili smo foto poročilo ter kratek video, ki prikazuje osvetljene znamenitosti ter vključitev Slovenije v globalno pobudo k odpravi te bolezni.
Okužba s HPV je glavni vzrok za nastanek raka materničnega vratu, zato lahko skoraj vse primere raka materničnega vratu preprečimo s cepljenjem proti HPV in organiziranimi preventivnimi programi za odkrivanje predrakavih in zgodnjih rakavih sprememb na materničnem vratu. V Sloveniji že od leta 2003 zelo uspešno deluje državni presejalni program ZORA, cepljenje proti HPV pa se v Sloveniji izvaja v 6. razredu osnovne šole (za dekleta od leta 2009, za dečke pa od leta 2021). Brezplačno cepljenje proti HPV je od lani na voljo vsem mladostnikom do dopolnjenega 26. leta starosti.
V nedavno objavljenem članku v ugledni strokovni reviji The Lancet Regional Health – Europe so predstavljene prve ugotovitve slovenskega presejalnega programa ZORA glede učinka cepljenja proti HPV v Sloveniji. Študija, ki so jo opravili raziskovalci programa ZORA, je pokazala, da generacije deklet, ki so po programu cepljene v 6. razredu osnovne šole, za skoraj polovico manj zbolevajo za predrakavimi spremembami visoke stopnje (CIN2+) kot generacije, ki te možnosti še niso imele. In to kljub temu, da je precepljenost v Sloveniji okoli 50 odstotna. Raziskava je bila izvedena v tesnem sodelovanju s strokovnjaki iz ERASMUS-MC, Nizozemska, v okviru projekta EU-TOPIA-EAST, ki ga financira program Evropske unije Obzorje 2020 (European Union’s Horizon 2020), z namenom optimizacije presejalnih programov za raka materničnega vratu v Evropi, še posebej v vzhodnoevropskih državah.
Zveza slovenskih društev za boj proti raku ob 19. evropskem tednu preprečevanja raka materničnega vratu s ponosom deli dokaze o napredku Slovenije pri zmanjševanju bremena raka materničnega vratu. Ugotovitve so pomemben spomnik o pomenu cepljenja proti HPV za odpravo prvega raka – raka materničnega vratu.
Dodatne informacije:
Zveza slovenskih društev za boj proti raku
Trubarjeva 76a, 1000 Ljubljana / E-naslov: sekretar@protiraku.si / Telefonska številka: 01 430 97 80