Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Celje
DANES
11°C
0°C
JUTRI
9°C
-1°C
Oceni objavo

Kako zaustaviti beg možganov? V Celju se začenja evropsko podprt projekt MAG-NET.

Celje, 13. december 2024 – V celjskem Narodnem domu se je sinoči z dogodkom, ki je združil številne ključne akterje iz gospodarstva, lokalne skupnosti, politike, izobraževanja in inovacij, uradno začel projekt MAG-NET, ki ga je kot izjemno inovativno pobudo prepoznala in finančno podprla tudi evropska skupnost.

Projekt MAG-NET združuje številne partnerje, od lokalne skupnosti do vodilnih inovacijskih in kreativnih centrov, katerih aktivnosti bodo usmerjene v reševanje ključnih izzivov sodobnega urbanega življenja - preprečevanjem bega možganov, spodbujanjem gospodarskega razvoja ter krepitvijo lokalne skupnosti. Primarni cilj projekta je vzpostaviti urbano inovacijsko mrežo, ki bo zaustavila beg možganov iz Celja in Prebolda. Mnoga manjša evropska mesta se v zadnjih letih soočajo s tem izzivom, MAG-NET pa želi ta trend obrniti in jim omogočiti, da postanejo privlačnejša za talente. V luči tega se bo MAG-NET ukvarjal z dostopnostjo stanovanj, trajnostno mobilnostjo, energetskimi skupnostmi, vzdušjem v mestu in razvojem industrije 4.0 za delovna mesta z višjo dodano vrednostjo.

Mestna občina Celje je MAG-NET skupaj s partnerji prijavila na evropski razpis Evropske pobude za mesta (European Urban Initiative), kjer so projekt prepoznali kot inovativen model, ki naslavlja izzive, s katerimi se soočajo številne lokalne skupnosti. Projekt je bil izbran za financiranje tudi zaradi svoje univerzalnosti, saj ga bo mogoče prilagoditi in implementirati v različnih mestih po Evropi, pri EUI pa so ga ocenili tudi kot odličen primer sodelovanja med mestno upravo, lokalnimi podjetji, nevladnimi organizacijami in prebivalci. Za projekt MAG-NET bo Mestna občina Celje skupaj s partnerji prejela kar 4.512.960,32 evrov evropskih sredstev.

Partnerji v projektu so Mestna občina Celje, Občina Prebold, Inkubator savinjske regije, Celjski mladinski center, Nepremičnine Celje, Inovacijsko-razvojni inštitut Univerze v Ljubljani, Kreativni center Poligon, IED – Inštitut za ekonomsko demokracijo, IPOP – Inštitut za politike prostora in podjetje Etra.

Uspeh na razpisu potrjuje, da Celje postaja vodilno mesto pri uvajanju inovativnih praks, ki temeljijo na sodelovanju različnih sektorjev ter spodbujajo trajnostni razvoj za izboljšanje kakovosti življenja vseh generacij občank in občanov. 

Župan Matija Kovač: »Prihodnost gradimo z vključevanjem.«
Včerajšnji dogodek, s katerim je projekt MAG-NET tudi uradno zaživel, je z nagovorom začel župan Mestne občine Celje Matija Kovač, ki je poudaril pomen povezovanja in inovacij za prihodnost Celja: »Vsak korak, ki ga naredimo danes, bo zaznamoval, kako bodo naša mesta izgledala v prihodnosti, kako bodo delovala in kako se bodo prilagajala spremembam. MAG-NET je zato več kot le projekt – je simbol naše odločenosti, da oblikujemo mesto, ki bo privlačno za talente, odgovorno do okolja in odprto za nove priložnosti. Njegova osrednja ideja temelji na preprosti, a močni logiki - prihodnost gradimo z vključevanjem. Vključevanjem talentov, podjetij, institucij, nevladnih organizacij, lokalne skupnosti in, kar je najpomembneje, vseh prebivalcev.«

»V projektu bomo izoblikovali rešitve, ki neposredno odgovarjajo na izzive, kot so beg možganov, dostopnost stanovanj, trajnostna mobilnost in razvoj industrije 4.0. S tem ne bomo zgolj ustvarjali novih možnosti, temveč gradili temelje za prihodnost, kjer bo Celje mesto navdiha in priložnosti za vse generacije,« je še dejal župan.

Da predstavlja MAG-NET resnično inovativno prakso, ki s svojim pristopom presega okvirje delovanja lokalne skupnosti, je poudaril tudi minister za finance Klemen Boštjančič: »MAG-NET je odličen primer, kako lahko lokalna skupnost naslavlja izzive, s katerimi se soočamo vsi – tako celotna država kot širše evropsko območje. Beg možganov, še posebej mladih, ter potreba po ustvarjanju pogojev za privabljanje talentov sta temi, ki zahtevata strateške rešitve, s čimer se precej ukvarjamo tudi na vladi. Zelo sem vesel, da se tem vprašanjem posvečajo tudi na lokalni ravni, konkretno v Celju. Verjamem, da bo projekt obrodil sadove in na svoj način prispeval k dodatnemu preboju mesta. MAG-NET je odličen dokaz, da Celje deluje proaktivno in inovativno ter da se loteva konkretnih projektov, ki bodo, prepričan sem, zgled tudi drugim mestom.«

Klemen Botjani in Matija KovaKlemen Botjani in Matija Kova
Minister za finance Klemen Boštjančič in župan Mestne občine Celje Matija Kovač (foto: LR Photography)
Kako bo potekal MAG-NET – časovnica in aktivnosti
»MAG-NET bo združil tri ključne elemente za preoblikovanje mest v uspešna in talentom prijazna središča. Prvi element je dinamična platforma, ki mladim omogoča reševanje urbanih izzivov, razvoj kompetenc in uresničevanje njihovih potencialov. Drugi element vključuje sodelovanje podjetij in drugih deležnikov, ki prispevajo izzive, spodbujajo razvoj talentov ter podpirajo nove podjetniške pobude. Tretji element pa je aktivno vključevanje prebivalcev v sooblikovanje konkretnih izboljšav urbanega okolja, z osredotočenostjo na zelene in trajnostne rešitve, ki bodo neposredno prispevale k večji kakovosti življenja v mestih,« poudarja Monika Tominšek, vodja Službe za razvoj, projekte in gospodarstvo na Mestni občini Celje, ki skupaj s Tanjo Tamše, sicer strokovno sodelavko v omenjeni službi, vodi projekt MAG-NET. 

Projekt MAG-NET se bo v letu 2025 osredotočal na vključevanje lokalne skupnosti z delavnicami, dogodki in srečanji, kjer bodo prebivalci, podjetja, raziskovalci in institucije soustvarjali orodja za prihodnje aktivnosti ter iskali ambasadorje za spodbujanje sodelovanja. 

Leto 2026 bo namenjeno oblikovanju interdisciplinarnih ekip, ki bodo po principu Real-Life Learning Lab naslavljale ključne izzive, kot so dostopna stanovanja in trajnostna mobilnost, ter oblikovale prototipe rešitev. 
V letu 2027 bosta vzpostavljena MAG-NET Hub v Celju in Mini-Hub v Preboldu, njuni prostori pa bodo namenjeni inovacijam, sodelovanju in učenju. Hub bo ponujal co-working prostore, dostop do digitalnih orodij, mentorstvo in podporne storitve. Vzpostavljeno bo Zavezništvo za inovacije – dolgoročno partnerstvo med lokalno skupnostjo, podjetji, izobraževalnimi institucijami in javnimi organi, ki bo skrbelo za nadaljnji razvoj inovacijskih aktivnosti v Celju tudi po zaključku projekta. 

Zaključek projekta bo prinesel širjenje rešitev v partnerska mesta (Varaždin, Košice, Nardo) in oblikovanje modela za prenos inovacij v evropska mesta. Projekt bo trajal do leta 2028, v tem času pa bo postopoma uvajal rešitve, ki bodo spreminjale mestno okolje in omogočale trajnostni razvoj za prihodnje generacije.

»Glavni cilj projekta MAG-NET je zagotoviti, da se ključni elementi projektnih rešitev prilagodijo specifičnim lokalnim kontekstom in potrebam partnerskih mest ter jih implementirati na način, ki bo omogočal trajnostno uporabo in dolgoročne koristi. To pomeni, da bomo razvijali rešitve, ki ne le odgovarjajo na trenutne izzive mest, ampak so zasnovane tako, da bodo učinkovito delovale tudi v prihodnosti. S tem želimo zagotoviti, da se vse aktivnosti projekta integrirajo v vsakdanje življenje mest in prispevajo k njihovemu dolgoročnemu razvoju ter izboljšanju kakovosti življenja prebivalcev,« poudarja Tanja Tamše. 

Včerajšnji dogodek je sicer gostil vrsto uglednih govorcev, ki so z udeleženci delili svoje poglede na priložnosti za mestne inovacije. Vesna Milek, prepoznavna slovenska novinarka in avtorica, se je pogovarjala z antropologom dr. Danom Podjedom, ki je spregovoril o pomenu družbene povezanosti v mestih prihodnosti. Neža Prah Seničar je v pogovoru gostila direktorja Tehnološkega parka Ljubljana dr. Jerneja Pintarja, ki je med drugim poudaril vlogo inovacij v našem okolju, direktorica Kunsthaus Graz dr. Andreja Hribernik pa je v pogovoru z Miho Firštom izpostavila vlogo kulture in umetnosti pri oblikovanju inovativnih mestnih prostorov.


Komentarji

Prosimo, da pri komentiranju upoštevate pravila za objavo komentarjev.
Ta prispevek še nima komentarjev. Bodi prvi!

Oglejte si tudi