DAN BREZ ALKOHOLA in 40 DNI BREZ ALKOHOLA 2025
Marec-april 2025
Opredelitev obeh letošnjih akcij
40 dni brez alkohola poteka pod geslom: Ti in jaz – 40 dni brez alkohola. Obeležujemo tudi dan brez alkohola.
Slovenija z alkoholom ali brez?
Slovenija spada med t. i. mokre kulture, ki jo označujejo velika razširjenost pitja alkohola, visoka družbena sprejemljivost in dostopnost alkohola ter hkrati visoka stopnja težav, povezanih s pitjem alkohola. Gre za težave na osebnem, medosebnem in širšem družbenem nivoju, ki se kažejo z zdravstvenimi, socialnimi in finančno ekonomskimi posledicami.
Zakaj pijemo alkoholne pijače?
Mnogi pijejo alkoholne pijače, ker jim nudijo sprostitev in užitek, občutek sprejetosti v skupini, so del različnih praznovanj in pomembnih življenjskih dogodkov. Nekateri z alkoholom blažijo nezadovoljstvo z življenjem, nezaupanje vase, pomanjkanje samozavesti in samospoštovanja, preveliko potrebo po odvisnosti, negotovost in podobno. Nekateri pijejo alkoholne pijače, ker so z alkoholom zasvojeni.
V čem tiči problem alkohola?
Alkohol je strup, ki lahko poškoduje skoraj vsako celico oziroma vsak organ v telesu. Najbolj prizadeti organi so jetra, srce, možgani in živčevje. Tvegano in škodljivo pitje je vzročno povezano z več kot 200 različnimi boleznimi in poškodbami, med katerimi so najbolj pogosti sindrom odvisnosti od alkohola, jetrna ciroza, različne vrste raka in poškodbe zaradi prometnih nezgod in nasilnih dejanj.
Čezmerno pitje alkohola, opijanje in zasvojenost z alkoholom imajo poledice tudi na posameznikovem ožjem in širšem okolju. Kažejo se s težavami v partnerstvu in družini (slabši odnosi, nasilje, težave v duševnem zdravju pri otrocih in drugih bližnjih), na delovnem mestu (konfliktni odnosi, kršenje delovnih obveznosti), v širši okolici (kršenje javnega reda in miru ter cestnoprometnih predpisov, prometne nesreče, nasilje, kriminalna dejanja) in na ekonomskem področju (izguba prihodka zaradi zmanjšane učinkovitosti, stroški obravnave in zdravljenja, stroški dela policije in drugo).
Abstinenca od alkoholnih pijač
Abstinenca od alkoholnih pijač pomeni, da človek nikoli, ob nobeni priložnosti, ne pije alkoholnih pijač. Abstinenca je vedenje, ki je z vidika varovanja zdravja tudi najbolj zaželeno.
Abstinenca od alkoholnih pijač je pomembna za določene ranljive skupine ljudi. Alkohol še posebej odsvetujemonosečnicam, doječim materam, otrokom in mladini, ob jemanju zdravil, bolnikom, udeležencem v prometu in ljudem, ki so že kdaj v preteklosti imeli resnejše težave zaradi pitja alkohola ali pa jih imajo sedaj.
Kaj je manj tvegano pitje alkohola
Manj tvegano pitje alkohola je pitje, ob katerem je manj možnosti za okvare zdravja. Meja manj tveganega pitja alkohola je odvisna od različnih dejavnikov, kot so starost, spol, zdravstveno stanje posameznika in okoliščine pitja.
Na podlagi znanstvenih raziskav so določene meje manj tveganega pitja alkohola. Ta meja pove, kolikšna je količina alkohola, ki je z medicinskega stališča še sprejemljiva za večino zdravih odraslih ljudi. Ob upoštevanju te meje je manj možnosti, da bo prišlo do škode za zdravje. To ne pomeni, da je meja priporočljiva, ampak le sprejemljiva. Pitje alkohola nikomur ne priporočamo.
Meja manj tveganega pitja alkohola je določena za zdrave odrasle osebe in je različna za moške in ženske. Prikazuje se z mericami alkoholne pijače (na dan, na teden) – 1 merica vsebuje 10 g alkohola, ki se nahaja v 1 dcl vina ali 2,5 dcl piva ali 0,3 dcl žganja.
Meje manj tveganega pitja alkohola |
||
Ženske (ki niso noseče in ne dojijo) |
Moški |
|
Na dan |
Ne več kot 1 dcl vina ali 2,5 dcl piva ali 0,3 dcl žgane pijače |
Ne več kot 2 dcl vina ali |
Na teden |
Ne več kot 7 dcl vina ali 1,75 l piva ali 2 dcl žgane pijače |
Ne več kot liter in pol vina ali |
· Ob eni priložnosti (posebni dogodki) velja za ženske, ki niso noseče in ne dojijo: ne več kot 3 dcl vina ali 0,75 dcl piva ali 1 dcl žgane pijače.
· Ob eni priložnosti (posebni dogodki) velja za moške: ne več kot 5 dcl vina ali 1,25 l piva ali 1,5 dcl žgane pijače.
· Kljub opisanim mejam naj posameznik vsaj en dan v tednu ne pije alkohola.


Kaj je tvegano in škodljivo pitje alkohola
Tvegano pitje alkohola (čezmerno pitje) je pitje v količinah in na načine, pri katerem obstaja večja verjetnost, da bo posameznik zaradi pitja alkohola utrpel posledice. Pri čezmernem pitju alkohola se kratkoročno poveča tveganje za motnje ritma srca, poškodbe doma, na delu in v prometu, nasilje, nesoglasja doma in na delu, slabše miselne in telesne sposobnosti, pa tudi samomorilno vedenje. Dolgoročno pa čezmerno pitje povečuje tveganje za okvaro jeter, trebušne slinavke, želodca, povišan krvni tlak, popuščanje srca, bolezni živčevja, duševne težave kot živčnost, potrtost, nespečnost in druge, rakaste spremembe v ustih, grlu, požiralniku, jetrih, debelem črevesu in dojki ter motnje v spolnosti.
Škodljivo pitje alkohola je pitje, pri katerem so negativne posledice oziroma težave (telesne, duševne, v družini, na delu …) že prisotne, zasvojenost z alkoholom pa še ni nujno izražena. Z vsakim dnem se škoda zaradi pitja povečuje.
Kaj pa je zasvojenost z alkoholom?
O zasvojenosti z alkoholom govorimo, če so bili pri človeku v zadnjem letu prisotni vsaj trije od naslednjih pojavov:
· za doseganje enakega učinka alkohola potrebuje čedalje večje količine alkohola
· ob prekinitvi pitja alkohola se pojavijo abstinenčne težave, ki prenehajo s ponovnim zaužitjem alkohola;
· alkoholne pijače pije v večjih količinah in dlje časa, kot je nameraval (izguba kontrole)
· sooča se z neuspešnimi poskusi prenehanja pitja alkohola;
· vedno več časa porabi za pitje alkohola in za okrevanje po pitju;
· opušča domače/delovne/družabne/družbene aktivnosti zaradi uživanja alkohola;
· nadaljuje s pitjem alkohola kljub že prisotnim škodljivim posledicam.
Ali poznam svoj način pitja, je moje pitje alkohola tvegano in škodljivo, ali sem zasvojen z alkoholom?
Način svojega pitja lahko enostavno preverite na spletni povezavi: https://www.sopa.si/kam-po-pomoc/ali-pijem-prevec/, kjer boste prejeli tudi priporočila in možnost posveta s spletnim svetovalcem.
Pijete tvegano in škodljivo? Razmišljate, da bi nekaj storili, pa ne veste, kaj in kako to izpeljati?
Ljudje se pri opuščanju pitja alkohola poslužujejo različnih pristopov. Nekateri prenehajo sami, nekaterim se o tem posvetujejo s strokovnjaki (zdravniki, socialnimi delavci, psihologi, psihiatri …). V Sloveniji imamo na voljo različne vire pomoči, najdete jih na spletni povezavi: https://www.sopa.si/kam-po-pomoc/viri-pomoci/.
Pri spremembi pitja alkohola vam lahko pomagajo strokovnjaki iz Centra za krepitev zdravja ali Zdravstveno vzgojnega centra vašega zdravstvenega doma, ki izvajajo program Podpora pri opuščanju čezmernega pitja alkohola - temeljni del (5 individualnih srečanj po 15 minut enkrat na teden) ter Podpora pri opuščanju čezmernega pitja alkohola - vzdrževalni del (2 individualni srečanji po 15 minut v razmiku 3 mesecev po temeljnem delu). Program je brezplačno dostopen vsem, ki želijo spoznati svoj odnos do alkohola in ob podpori strokovnjaka najti način, kako zmanjšati pitje alkohola in pri tem tudi vztrajati.
Za kontakt Centra za krepitev zdravja ali Zdravstveno vzgojnega centra vašega zdravstvenega doma pokličite vaš zdravstveni dom ali poglejte na povezavi: https://www.sopa.si/wp-content/uploads/2024/09/SEZNAM-ZDRAVSTVENOVZGOJNIH-CENTROV-IN-CENTROV-ZA-KREPITEV-ZDRAVJA-avgust-2024.pdf in https://www.skupajzazdravje.si/aktivnosti-za-krepitev-zdravja/kje-se-lahko-udelezim-aktivnosti/.
O alkoholu - vodila za vsakogar in za vsakdan
- Če posameznik ne pije alkohola, je to njegova legitimna odločitev in pravica - ne potrebuje opravičevanja in pojasnjevanja, zakaj ne pije.
- Pitje alkohola nikomur ne priporočamo, v pitje alkohola nikogar ne silimo.
- Alkohola ne ponujamo otrokom in mladostnikom, nosečim in doječim ženskam, udeležencem v prometu, ljudem, ki jemljejo zdravila in bolnikom ter tistim, ki so v preteklosti že imeli težave zaradi alkohola.
- Za vsakega pivca alkohola velja: čim manj alkohola, tem bolje.
- Pitje alkohola v mejah manj tveganega pitja zmanjša verjetnost, da bo posameznik zaradi pitja utrpel posledice.
- Pitje čez meje manj tveganega pitja alkohola (čezmerno pitje) bistveno poveča tveganje za nastanek škode in posledic.
- Zmanjšanje ali prenehanje pitja alkohola je osebna odločitev, ki slej ko prej prinese pozitivne učinke na osebni in medosebni ravni posameznika.




Pripravila: prim. Nuša Konec Juričič, dr. med.
Prispevek za Mojaobčina.si ter podjetja v regiji Celje
Viri:
- https://nijz.si/zivljenjski-slog/alkohol/sopa-skupaj-za-odgovoren-odnos-do-pitja-alkohola/