V okviru prizadevanja in želje po izmenjavi izkušenj s primeri dobrih praks delovanja na področju starejših v Sloveniji, so nas na študijskem obisku obiskali predstavniki ameriškega Ohia, okrožje Athens, in sicer koordinatorka Starosti prijaznega mesta in vodstveni kader s področja zdravja in razvoja, ter univerzitetni profesorji Ohia za področje globalnega zdravja, Amy Lipka, Ruth Dudding, Chris Chmiel, Gillian Ice, Kerri Shaw, Carolyn Conley, Eva Bloom, direktor centra za zdravje in razvoj Peter Beznek, Murska Sobota in organizatorka študijskega obiska Ana Ramovš, dr. med, koordinatorica projektov in raziskovalka pri Inštitutu Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje.
Namen obiska je bil omogočiti neposreden vpogled v izvajanje strategij za starejše, ki so se že izkazale za učinkovite, ter izmenjavo izkušenj z občinami, ki šele vstopajo v ta proces – med njimi tudi Občina Brežice.
Predstavniki so se seznanili z delovanjem na področju sociale in zdravstva ter z različnimi vidiki priprave strategij, kot so vključevanje skupnosti, sodelovanje z različnimi deležniki in spodbujanje dostopnosti ter varnosti za starejše.
Poudarili so, da so ključnega pomena prilagajanje infrastrukture, oblikovanje socialnih storitev in krepitev skupnostne povezanosti, da se starostnikom omogoči polno in kakovostno življenje.
Med študijskim obiskom so se udeleženci srečali tudi z lokalnimi predstavniki, strokovnjaki za starostno politiko in člani različnih organizacij, ki se ukvarjajo s starejšimi. Delovanje občine na področju socialnega in zdravstvenega varstva so predstavili podžupan Občine Brežice Aleksander Gajski, vodja oddelka za družbene dejavnosti, gospodarstvo, kmetijstvo in razvoj Matejka Gerjevič, direktor Zdravstvenega doma Brežice Dražen Levojević, predstavnica Večgeneracijskega centra Brežice Vesna Mlakar in koordinator enote Brežice Zavoda Sopotniki Andrej Valenčak.
Na srečanju se je odvila plodna razprava z izmenjavo izkušenj, ki bodo v prihodnje zagotovo služile kot zgled za nadaljnje izboljšanje storitev za starejše. Občina Athens se je še posebej zanimala za to, kako so slovenske občine vključile starejše v proces odločanja in kako je Slovenija razvila politike, ki starejšim omogočajo aktivno sodelovanje v družbenem življenju. Predstavniki ameriške občine so izrazili zadovoljstvo nad videnimi rešitvami in obljubili, da bodo v svojo strategijo vključili številne elemente, ki so se izkazali za uspešne v Sloveniji.
Študijski obisk je predstavljal izjemno priložnost za krepitev mednarodnih povezav in izmenjavo znanja, ki bo koristila tako Sloveniji kot Združenim državam Amerike. Občina Athens si bo v prihodnje prizadevala razviti in uvesti podobne rešitve v svoji občini s ciljem zagotavljanja boljših pogojev za starejše občane, ki si zaslužijo polno in dostojno življenje v svoji skupnosti.
Po delovnem sestanku so si predstavniki v spremstvu direktorice Posavskega muzeja Brežice, Alenke Černelič Krošelj, ogledali tudi bisera kulturne dediščine Brežic – Posavski muzej Brežice in Vodovodni stolp Brežice.