Občina Bovec je za mrežo U.R.Impact, URBACT IV od 23. 9. 2024 do 26. 9. 2024 organizirala tridnevno srečanje s pestrim programom in zanimivimi gosti. Srečanje, ki se je večinoma odvijalo v Bovcu, se je začelo s tiskovno konferenco za udeležence mreže, medije in širšo javnost. Prvi dan so predstavitve potekale v Kulturnem domu Bovec in Stergulčevi hiši na temo trajnostnega turizma, predstavitvi strategije za mlade in blagovne znamke Dolina Soče, drugi dan v Trenti je bila glavna tema Triglavski narodni park, trajnostna mobilnost in prenos dediščine, tretji dan pa so se udeleženci na delavnicah posvetili svojim testnim aktivnostim in integriranjem ciljev v mreži. V teh treh dneh pa se je kar nekaj mlajših domačinov predstavilo s svojimi dobrimi praksami, ki so jih sami ustvarili ali prenesli od svojih staršev ali pa skupaj s starši ustvarili nove dobre prakse.
Udeleženci iz mest Kamez (Albanija), Hannut (Belgija), Broumov (Češka), Longford (Irska), Cinisello Balsamo, vodilni partner (Italija), Bielsko Biala (Poljska), Mertola (Portugalska), Targu Frumos (Romunija) in Murcia (Španija) so se najprej udeležili ponedeljkove tiskovne konference. V uvodu je podžupan Občine Bovec Erik Cuder v svojem imenu in v imenu župana Valterja Mlekuža izrekel dobrodošlico udeležencem, se jim zahvalil za obisk v naši občini ter jim zaželel uspešno in plodno delo, ob tem pa še uspešno uresničevanje projektnih idej, s katerimi bodo svoja mesta spreminjali v občanom prijazna in kakovostna okolja.
Nina Plevnik iz Inštituta za politiko prostora (IPoP) je predstavila nacionalno URBACT točko, ki deluje pod okriljem IPoP-a in od leta 2002 spodbuja skupnosti pri trajnostnem urejanju prostora in urbanem razvoju v mestih iz programa evropskega teritorialnega sodelovanja, ki se sofinancira iz ESRR. Nacionalne točke so zadolžene za komuniciranje z mesti in strokovnjaki v svojih državah v njihovih maternih jezikih. V programu URBACT IV je vključenih 8 slovenskih mest z desetimi mrežami. Tako je tudi mesto Bovec vključeno v mrežo U.R.Impact. Liat Rogel, URBACT-ova strokovnjakinja, in Massimo Capano, vodilni partner, sta prisotnim predstavila mrežo U.R.Impact in časovni načrt dvoinpolletnega projekta. Nataša Bartol, koordinatorka projekta U.R.Impact za Občino Bovec, pa je prisotne seznanila z zgodovino nastanka Buške izbe, ki je rezultat prenosa dobre prakse Mestne dnevne sobe iz Idrije- Ta prenos je potekal od maja 2021 do decembra 2022 in je bil ključni razlog za prijavo v URBACTov program. Prenos dobre prakse je vodila Tina Koler, URBACT-ova strokovnjakinja in vodja projekta v preteklem programu URBACT III, v projektni mreži Re-growCity. Tina Koler je tudi zunanja strokovna sodelavka za Občino Bovec v projektu U.R.Impact. Koordinatorka Nataša Bartol je predstavila še, kako je v času tekočega projekta nastala lokalna skupina in kakšna je njena sestava. Skupina s svojim delom ter z uporabo projektnih orodij in metodologij prepoznava izzive na področju socialne vključenosti v občini Bovec, pri čemer je velik poudarek namenila problematiki mladih. Trenutno lokalna skupina oblikuje ideje za testne aktivnosti, ki jih bo izvedla skupaj z različnimi deležniki. Lokalna skupina je oblikovala tri ideje: sodelo (coworking), paket aktivnosti za mlade in aktivnosti za vse generacije. Vse testne aktivnosti se bodo predvidoma izvedle v Buški izbi. Nekatere navedene ideje pa odgovarjajo tudi na ukrepe v strategiji za mlade. Za konec je na tiskovni konferenci predstavila vsebine in potek programa 3. mednarodnega srečanja mreže U.R.Impact.
Celotno poročilo je na voljo v spodnji priponki.