Predstavniki Čebelarskega društva Bovec so danes, 5. 2. 2025, obiskali župana Občine Bovec Valterja Mlekuža, ki jih že tradicionalno z veseljem sprejme v svoji pisarni in prisluhne njihovim dosežkom, pa tudi težavam. Čebelarsko društvi Bovec združuje 28 članov, vsako leto posebej pa se lahko pohvali z velikimi dosežki in priznanji na področju čebelarstva. Medovi posameznih članov dosegajo izjemno kakovost, posamezni člani pa so prejemniki visokih priznanj. V letu 2024 sta član in članica prejemnika tudi dveh najvišjih priznanji. Župana so obiskali predsednik Čebelarskega društva Bovec Zdravko Istenič ter člani Branko Komac, Vesna Komac in Tatjana Petrič, vsi prejemniki različnih priznanj. Za bovške čebelarje je bilo že tretje leto zapored izjemno zahtevno, saj so imele čebele zares dobre pogoje za bero le dobre tri tedne v poletnem času, a se kljub vsemu pohvalijo z vrhunsko kakovostjo medu. To dokazujejo tudi visoka priznanja tako na državni kot tudi mednarodni ravni.
V letu 2024 so skupaj prejeli 5 zlatih, 5 srebrnih in 3 bronasta priznanja, izjemen dosežek pa je mednarodno priznanje Šampion in drugo mesto ne Evropskem prvenstvu.
Zdravko Istenič je postal šampion s cvetličnim medom, prejel pa je še eno zlato, eno srebrno medaljo in postal tudi prvak vrste cvetličnega medu. Vesna Komac je na Evropskem prvenstvu dosegla drugo mesto za cvetlični med ter prejela eno zlato in eno srebrno priznanje, prav tako za cvetlični med. Tatjana Petrič je prejemnica dveh zlatih, enega srebrnega in enega bronastega priznanja. Branko Komac je prejemnik enega zlatega in enega bronastega priznanja za lipov med. Uroš Kemper in Tomo Stergulc sta prejela po eno srebrno priznanje za cvetlični med, Joško Bizjak pa dve bronasti.
Župan Občine Bovec Valter Mlekuž je pohvalil njihovo delo in vložen trud v težkih razmerah za čebelarjenje, iskreno pa jim je čestital za vsa pridobljena priznanja:
» Z vašim delom in tako zelo kakovostnim medom ste pomembni ambasadorji naše občine in čistega okolja na Bovškem. Zdravo naravno okolje, v katerem čebelarite, je predpogoj za take dosežke, veseli pa me tudi, da na našem območju nimate pretiranih težav z uporabniki raznoraznih agresivnih škropiv oziroma z drugimi negativnimi vplivi industrije. Verjamem, da bo tako tudi v prihodnje, vsem čebelarjem pa želim boljše vremenske pogoje za uspešno čebelarjenje,« je ob koncu srečanja poudaril Mlekuž.
Dotaknili so se tudi zadnje afere na drugem koncu Slovenije pri enem izmed ponudnikov neustreznega medu glede na oznake, kar meče slabo luč na vse čebelarje oziroma ponudnike, a hkrati tudi dokazuje, da nadzor v Sloveniji deluje. Opozorili so tudi na vse večjo prisotnost medu, ki to pravzaprav ni. To so laboratorijsko ustvarjeni produkti, ki s pravim medom, razen podobnega okusa, nimajo nič skupnega. Že sumljivo nizka cena je prvi indic, da to ne more biti pravi med. Bovški čebelarji so zato še enkrat poudarili, kako pomembno je ozaveščanje kupcev.