Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Bovec
DANES
21°C
6°C
JUTRI
22°C
3°C
Oceni objavo

137. SEJA SVETA SEVERNE PRIMORSKE (GORIŠKE) RAZVOJNE REGIJE V BOVCU

V mali dvorani Kulturnega doma Bovec je danes potekala 137. seja Sveta Severne Primorske (Goriške) razvojne regije, ki je, ob imenovanju predsednika in podpredsednika Sveta regije za leto 2025, obravnaval eno ključno točko, to je pomembnost nadaljnjega razvoja Gorskega centra Kanin za Severno Primorsko (Goriško) razvojno regijo s predstavitvijo in pojasnili predstavnikov ministrstev RS. Seje sta se udeležila minister in podpredsednik Vlade RS Matej Arčon in minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han. Ob predstavnikih vseh trinajstih Občin, županov in podžupanov, so se seje udeležili še poslanec in podpredsednik DZ RS ter predsednik Komisije Občine Bovec za Kanin Danijel Krivec, poslanec v DZ RS Uroš Brežan, državni svetnik Oton Bratuž in drugi. V uvodu je dosedanji predsednik Sveta regije, župan Občine Idrija Tomaž Vencelj, v skladu s poslovnikom predal žezlo predsedovanja kolegu, županu Občine Kanal ob Soči Mihi Steglu, za podpredsednika pa so imenovali župana Občine Kobarid Marka Matajurca.

V nadaljevanju so z zanimanjem prisluhnili predstavitvi zgodovine delovanja smučišča Kanin in se seznanili z aktualnim stanjem ob zaprtosti smučišča ter s posledično negativnimi gospodarskimi vplivi za celotno regijo. Predstavitev o smučišču Kanin sta pripravila direktorica Sončnega Kanina Manuela Božič Badalič in sodni izvedenec za žičničarstvo Marko Grebenc, v nadaljevanju pa je župan Občine Bovec Valter Mlekuž opozoril prisotne, da so ob prihodu verjetno opazili, da Bovec, ki bi moral biti v času počitnic poln turistov, zdaj samuje. Izpostavil je napore, ki jih Občina in on sam v sodelovanju s poslancem Danijelom Krivcem neprestano vlaga za ponovni zagon smučišča Kanin, kako vseskozi posluša obljube države z različnimi rešitvami, a se do danes ni nič zgodilo. Nadaljeval je predsednik Komisije Občine Bovec za Kanin Danijel Krivec, ki je izrazil upanje, da bo to srečanje neki optimističen začetek nečesa, kar bodo skupaj tudi izvedli. Poudaril je namreč, da nobeno evropsko smučišče, sploh pa v državah v neposredni bližini, ne deluje in ne izvaja investicij brez pomoči in vložkov regij ali države.

Svoj pogled na trenutno stanje in pomembnost zimske sezone s čezmejno povezanim smučiščem Kanin – Sella Nevea za celotno turistično gospodarstvo v Bovcu, regiji in na državni ravni, sta predstavila direktor družbe Soča Rafting ter lastnik in direktor najnovejšega Hotela Soča Goran Kavs, kot direktorica največjega bovškega hotela, Hotela Kanin, ki je v fazi izvajanja investicije v garažno hišo, prenovo hotelskih sob in izvedbe aktivnosti za druge pomembne hotelske dodatne ponudbe, Urška Radanovič, pa je v svojem imenu in imenu investitorja, gospoda Fornazariča, poudarila, da so pristopili k nakupu in začeli investicijo prav zaradi konkretnih obljub države za gradnjo novega Gorskega centra Kanin. Oba sta ugotavljala, da je to prvi in edini pogoj za celoletni turizem, izrazila pa tudi razočaranje, da do realizacije obljub po toliko letih dogovarjanja še vedno ni prišlo.

Podpredsednik Vlade RS Matej Arčon je kot pooblaščenec predsednika Vlade RS dr. Roberta Goloba in treh ministrstev dejal, da so bili dosedanji predlogi javno-zasebnega partnerstva iz različnih razlogov zanje nesprejemljivi:

»Bili pa so učinkovito izhodišče, da smo začeli razmišljati, kako nastalo situacijo lahko rešimo. Prišli smo do ugotovitve, da je krožnokabinska žičnica ključna glavna žila oziroma cesta do smučišča in da to breme prevzame država. In sicer pod dvema pogojema. Prvi je, da Občina Bovec zagotovi gradbeno dovoljenje, ki ga prenese na državo. Pri tem je pohvalno, da je letos za ta namen rezervirala sredstva v proračunu. Drugi pogoj pa je, da upravljavec smučišča in ostalih žičniških naprav izkaže zelo resen interes po upravljanju in investiranju ali soinvestiranju v žičniške naprave. To pa zato, da lahko postavimo to smučišče ob bok ostalim smučiščem. Ta so pretežno v zasebnem upravljanju ali lastništvu. Torej mi investiramo do smučišča, od tam naprej pa pričakujemo, da najdete nekoga, ki bo kot investitor izkazal resen interes za investiranje in vzdrževanje sistema. Po mojem mnenju ne bi niti potrebovali nekega pisma o nameri, a ga bomo v mesecu marcu vseeno podpisali. To zagotavlja tudi ministrica Alenka Bratovšek, kar pa v času pridobivanja gradbenega dovoljenja ni prioriteta. Takoj, ko bo pridobljeno gradbeno dovoljenje in bo znan upravljavec, bo Vlada RS predlagala rebalans proračuna in v NRP zagotovila sredstva. To lahko zagotovim z vso odgovornostjo in tudi podporo predsednika Vlade RS,« je med drugim povedal podpredsednik Vlade RS Matej Arčon.

Tudi minister Matjaž Han, ki že dlje časa sodeluje pri iskanju rešitev za smučišče Kanin, je potrdil vso podporo projektu na Vladi, ko bodo za to izpolnjeni prej navedeni pogoji.

V razpravi je svoje videnje na to jaro kačo obljub o reševanju smučišča Kanin podal tudi glavni pobudnik izvedbe seje Sveta Regije v Bovcu, župan Občine Brda Franc Mužič, ki že dolgo opazuje stisko župana Občine Bovec Valterja Mlekuža, kot je dejal Mužič, ker se pri vsem njegovem zavzemanju in iskanju rešitev ni nič premaknilo. Poudaril pa je tudi, da je treba biti pri takih projektih vztrajen, pa se prej ali slej tudi izvedejo.

»Predlagam, da se danes župani politično odločimo, podpremo ta projekt ter pozovemo Vlado in odgovorne, da tudi oni ta projekt podprejo. Predlagam sprejem sklepa, ki bo za Vlado tudi obvezujoč,« je bil konkreten Mužič.

Župan Občine Bovec Valter Mlekuž je še enkrat poudaril, da je bila Občina Bovec pripravljena tudi na prenos lastništva njenih zemljišč na državo, da je pridobila stavbno pravico ali služnost od 55 lastnikov zemljišč do postaje B, vendar je prenos nemogoče narediti na lepe oči:

»Mi ne moremo prenesti zemljišč na državo, brez zaveze države, da bo tam zares tudi izvedla investicijo. Zato je pismo o nameri ali vsakršen dokument, ki bi to zagotavljal, preprosto nujen,« pa je bil jasen Mlekuž.

V zaključevanju je Svet Severne Primorske (Goriške) razvojne regije glasoval o dveh sklepih in oba soglasno potrdil.

SKLEP 1:

Svet Severne Primorske (Goriške) razvojne regije na 137. seji, dne 19. 2. 2025, soglaša, da je nadaljnji razvoj Gorskega centra Kanin za Severno Primorsko (Goriško) razvojno regijo pomemben in izkazuje podporo nadaljnjim aktivnostim Občine Bovec v smeri reševanja obstoječega stanja Gorskega centra Kanin.

SKLEP 2:

Svet Severne Primorske (Goriške) razvojne regije na 137. seji, dne 19. 2. 2025, podpira odločitev Vlade RS, da financira izgradnjo krožnokabinske žičniške povezave na Kanin in v marcu 2025 podpiše Pismo o nameri za Občino Bovec.

Vir: obcina.bovec.si

Komentarji

Prosimo, da pri komentiranju upoštevate pravila za objavo komentarjev.
Ta prispevek še nima komentarjev. Bodi prvi!

Oglejte si tudi