To bi lahko bilo sporočilo vsem slavnostnega govornika ministra za obrambo Marjana Šarca na spominski slovesnosti v Brezovici pri Borovnici, ki jo vsako leto organizira Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Vrhnika–Borovnica . 28. junija se namreč vsako leto spominjamo ene najbolj pomembnih vojaških akcij v času vojne za Slovneijo, saj so z zavzetjem skladišča minsko-eksplozivnih sredstev JLA v Podsrtmecu, slovenske oborožene sile prišle do prepotrebnega orožja.
V spomin na te dogodke je bila leta 1994 na pobudo Toneta Jesenka in pokojnega Janeza Čerina, pod pokroviteljstvom Uprave za obrambo Ljubljana, na pročelje gasilskega doma v Brezovici vstavljena spominska plošča, ki pa je bila ob prenovi objekta začasno odstranjena. Ob sodelovanju Prostovoljnega gasilskega društva Brezovica pri Borovnici in Občine Borovnica je bilo konec junija pri gasilskem domu postavljeno tipsko spominsko obeležje vojne za Slovenijo v obliki tetraedra, ki je simbol obrambe Slovenije in v katerega je vdelana že omenjena spominska plošča ter dva informacijska panoja. Prikazujeta tedanjo vojno stanje v borovniški dolini, originalno poročilo o bojni akciji in vlogo Borovničanov v osamosvojitveni vojni.
Obeležje je bilo na spominski slovesnosti ob 33. obletnici dogodka slovesno predano svojemu namenu. Poleg predstavnikov in praproščakov veteranskih organizacij in društev, župana Petra Črnilogarja in predstavnikov Slovenske vojske, so se dogodka udeležili tudi poslanci Bojan Čebela, Martin Premk in Borut Sajovic ter minister za obrambo Marjan Šarec. Slednji je v nagovoru naglasil, da se časov osamosvojitve spominja kot težkih, a da gre vendarle za najsvetlejši čas samostojne Slovenije. Obregnil pa se je na tiste, ki omalovažujejo tisti čas in pravijo, da osamosvojitvena vojna ni bila nič posebnega. “Takrat je bilo žrtvovano veliko življenj na oltar domovine. Res da ne toliko kot na Hrvaškem in v Bosni in Hercegovini, zato pa smo lahko hvaležni preudarni politiki. Vsaka žrtev je danes z zlatimi črkami vpisana v Republiko Slovenijo. To so bili največji domoljubi, ki jih je ta narod premogel.”
Spomnil je tudi, da se je slovenski narod vedno bojeval tako s peresom kot z orožjem. S slednjim ne zato, ker bi sam hotel, ampak ker so nam vedno drugi kratili pravico do obstoja in življenja po svoji meri, je dejal Šarec. “Republika Slovenija je veliko dolžna tem žrtvam in vsi mi se jih moramo spominjati. Večna zahvala tistim, ki so pogumne akcije izvedli s pogumom in strategijo. Včasih se niti niso dobro zavedali, v kaj se podajajo. Enostavno so bili domoljubi in bili prepričani, da mora narod živeti svobodno v družbi drugih narodov svobodne Evrope."
Kritično se je ozrl še na aktualne razmere, na novo vojno na tleh Evrope in spomnil, da imamo največ kriznih žarišč po hladni vojni. Kaj nam to pove, se je vprašal minister. “Da se nekateri posamezniki še ne zavedajo, da z vojno ne dosežeš ničesar. Vojna je zlo, ki pusti za seboj pustošenje, vdove, sirote ...”
Organizatorji dogodka, ki ga je s kulturnim programom popestril poveljnik brigade MORiS, brigadir Tone Krkovič s svojim ansamblom, se še posebej zahvaljujejo: Občini Borovnica, Slovenski vojski, Veteranskemu društvu MORiS, PGD Brezovica pri Borovnici, Prozvoku d.o.o., Suhadolc Transu, Kržič transportu, Petru Bezgu, podjetju DVIG d.o.o., Vrtnarstvu Simon Hlebec, Alešu Medletu, Gostilni Godec, Faškariji, Marjanu Turšiču, Lari Ofentavšek, kuharjem Denisu in Juretu in vsem članom OZVVS Vrhnika–Borovnica.
Rok Mihevc
Foto: Željko Acelinovič