Naraščanje negativnih posledic sodobnega življenja je pomembno za razkrivanje vseh vrst odvisnosti. Predvsem tistih, ki delujejo v skladu z veljavnimi pravili in populacijo ljudi, ki ta pravila (delno ali v celoti) zavrača in se obnaša odkonsko. Da so motnje hranjenja posledica reševanja stisk, ki ne izvirajo nujno iz otroštva, da ženske pogosteje rešujejo te stiske z zatekanjem v bolezen odvisnosti od hrane, moški pa olj v druge oblike odvisnosti ter da je pogovor zelo pomemben dejavnik pri procesu okrevanja, sem v svoji knjigi predstavila s paleto življenjskih zgodb in z mnenji strokovnjakov, ki se že dlje časa ukvarjajo z motnjami hranjenja.
Osrednja vsebina je v prvem delu knjige usmerjena v predstavitev duševne bolezni in duševnega zdravja, simboliko hrane, telesno samopodobo ter posledice negativnega odnosa do lastnega telesa, zgodovino pojavnosti motenj hranjenja. V drugem delu predstavljam številne okoliščine, ki vplivajo na nastanek motenj hranjenja, za katere običajno ne moremo najti enega samega razloga, ampak zanje obstajajo mnogi dejavniki, kot so: biološke in prehranjevalne navade, odnosi v družini in psihološki dejavniki, socialno okolje, in se med seboj prepletajo. Preprečevanje motenj hranjenja temelji tudi na družinskih odnosih, v katerih je mogoče odraščati brez strahov in umikov vase. Na odnosih, ki v vsakem članu družine razvijejo občutek individualnosti in lastne vrednosti.
Govoriti o motnjah hranjenja s strokovnega vidika ni znak neosebne znanstvene radovednosti ali vznemirjenja ob opisih posameznih motenj hrajanja in dramatičnih usod vpletenih sogovornic. Gre za prizadevanja k dovolj zgodnjemu in ustreznejšemu razpoznavanju osebnih stisk in bolj usklajeni pomoči trpečim.
Kljub raziskavam skozi leta, pomoči potrebnim v različnih institucijah, je bilo zaznati, da si prizadeti želijo več literature s tovrstno problematiko. Potreba po ponatisu se je je udejanila.
Publikacijo si lahko naročite na: dsternad@gmail.com ali po tel.št. 031 654 213
Dragica Marta Sternad Kenda