Starostna izguba sluha je ena od najpogostejših težav, ki posameznika doleti na jesen življenja kar dejansko postaja vedno bolj resen psihosocialni problem v tretjem življenjskem obdobju. Uradni statistični podatki potrjujejo to dejstvo saj ima že več kot polovica starejših nad 65 let resne težave v komunikaciji s svojimi sogovorniki, sorodniki, prijatelji, znanci in sodelavci.
Problem starostne izgube sluha zaznavamo tudi v našem društvu in v sodelovanju z vsemi akterji na lokalnem nivoju poskušamo pomagati predvsem pa pravilno svetovati vsem, ki se soočajo z nevidno invalidnostjo in posledično s komunikacijsko oviro.
Razlogi za starostno izgubo sluha so različni, lahko gre za podedovano preobčutljivost za okvaro sluha ali pa je izguba sluha posledica dolgotrajne izpostavljenosti hrupu na delovnem mestu lahko pa so razlogi tudi posledica različnih bolezni ali poškodb.
Izguba sluha je neozdravljivo stanje kar potrjuje tudi zdravniška stroka, ki svetuje tudi pravočasno ukrepanje saj izguba sluha povečuje tveganje za demenco in povzroča resen negativen vpliv na medosebne odnose, splošno počutje in delovno uspešnost in kar je še najbolj zaskrbljujoče vodi v samoizolacijo in osamljenost.
Kot je običajno pri vseh zdravstvenih težav tudi pri izgubi sluha in iskanju rešitev obstajajo prave in neprave poti.
Neprava pot je zagotovo iskanje bližnjic in nekih čudežnih rešitev na spletu, ker preverjeno ne pomagajo nobene čudežne kapljice niti ne pomagajo ceneni univerzalni slušni aparati ali Top-shop slušni ojačevalci in ves ta lažen marketing je izguba časa in denarja in kar je še posebej problematično izguba zaupanja v pravo in pravilno rešitev.
Edina prava in pravilna pot je obstoječi sistem v sklopu zdravstvenega zavarovanja, ki vsem uporabnikom omogoča subvencioniranje slušnih aparatov in vseh ostalih tehničnih pripomočkov.
Pravočasna rešitev že ob prvih resnih simptomih pomeni tudi čimprejšnjo uspešno rehabilitacijo in kar je še najbolj pomembno uporabnikom omogoča kvalitetno življenje in plodno vključevanje v družbeno in socialno okolje.
V Medobčinskem društvu gluhih in naglušnih za Gorenjsko AURIS Kranj vam vedno z veseljem svetujemo in odgovorimo na vsa vprašanja.
Pišite nam: borishorvat5@gmail.com/ auris.zlata@gmail.com ali tel. 041 908 550/041 777 036
Boris Horvat Tihi
predsednik AURIS Kranj