V sodelovanju z Muzejem krapinskih neandertalcev smo na Blejskem gradu pripravili gostujočo razstavo Krapinski pračlovek, s katero se prvič povezujeta dve pomembni kulturni ustanovi, ki delujeta na področju zgodovine in dediščine. Na odprtje razstave vas vabimo v petek, 4. aprila 2025, ob 17. uri v Viteško dvorano na Blejskem gradu. V kulturnem programu bo na koščeno neandertalčevo piščal zaigrala Katinka Dimkaroska.
Blejski grad je znan po svoji bogati zgodovini in muzejski zbirki, ki obiskovalce popelje skozi razgibano zgodovino Bleda, od prvih naseljencev pa vse do danes. Eden izmed najbolj prepoznavnih slovenskih kulturnih spomenikov je leta 2024 prejel nagrado Živa za najboljše območje slovanske dediščine, kar potrjuje njegovo izjemno vrednost in pomen v širšem evropskem prostoru.
V bližini neandertalskega najdišča Krapina na Hrvaškem se nahaja Muzej krapinskih neandertalcev, v katerem skrbijo za ohranjanje in raziskovanje ene najpomembnejših evropskih arheoloških lokacij, ki sega kar 130.000 let v preteklost. Muzej je leta 2015 prejel Znak evropske dediščine, kar je priznanje za njegov prispevek k ohranjanju in raziskovanju skupne evropske zgodovine.
Avtor razstave Krapinski pračlovek je Jurica Sabol, ravnatelj Muzejev Hrvaškega Zagorja. Obiskovalke in obiskovalce na Blejskem gradu čaka izjemna izkušnja, saj si bo med drugim mogoče ogledati življenje in kulturo neandertalcev ter fosilne ostanke izumrlih živali. Razstavo bo predstavil avtor osebno.
Obisk razstave ponuja edinstveno priložnost za poglobljeno razumevanje zgodovinskih in kulturnih povezav med Slovenijo in Hrvaško ter njunih skupnih korenin v preteklosti.
Zavod za kulturo Bled