Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica
Oceni objavo

Ali ste presladki?

Sodobni pristopi k nadzoru koncentracije sladkorja v krvi pri sladkorni bolezni

V prestižni medicinski reviji The Lancet Diabetes & Endocirnology je bil ravno ob letošnjem svetovnem dnevu sladkorne bolezni (14. november) objavljen pregledni znanstveni članek o starih in novih pristopih k nadzoru koncentracije sladkorja pri sladkorni bolezni v soavtorstvu prof. dr. Tadeja Battelina, dr. med., z UL MF z naslovom Glycaemic management in diabetes: old and new approaches.

Pogostnost sladkorne bolezni v svetu in žal tudi pri nas, strmo narašča, tako da število oseb s sladkorno boleznijo v Sloveniji po ocenah presega 100 000. To velja tako za sladkorno bolezen tipa 2, ki jo ima 90 odstotkov ljudi s sladkorno boleznijo in je povezana z nezdravim življenjskim slogom, kot za sladkorno bolezen tipa 1, ki je avtoimunsko obolenje neznanega vzroka in zanjo zbolijo predvsem otroci in mlajši. Skupno obema je povišana koncentracija glukoze v krvi, ki preko različnih mehanizmov, povezanih s tkivnim vnetjem, poškoduje žilje v številnih organih našega telesa in – če ni ustrezno vodena – povzroči kronične zaplete sladkorne bolezni, kot so okvare vida, ledvic, bolezni srca in ožilja, ter okvare možganov z demenco. Žal smo zabeležili tudi porast teh kroničnih zapletov sladkorne bolezni.

Po drugi strani pa smo v zadnjem desetletju priča izjemno hitremu razvoju novih zdravil za sladkorno bolezen in tudi novih tehnologij, ki omogočajo neprekinjeno merjenje koncentracije sladkorja v podkožju in dovajanje inzulina s pomočjo umetne inteligence v sistemu zaprte zanke. Ker ta nova zdravila in tehnologije odpirajo povsem nove možnosti zdravljenja, je potrebno razviti in prenesti v vsakodnevno prakso tudi nove pristope k zdravljenju sladkorne bolezni.

V prestižni medicinski reviji The Lancet Diabetes & Endocirnology je bil ravno ob letošnjem svetovnem dnevu sladkorne bolezni (14. november) objavljen pregledni znanstveni članek o starih in novih pristopih k nadzoru koncentracije sladkorja pri sladkorni bolezni v soavtorstvu prof. dr. Tadeja Battelina, dr. med., z UL MF z naslovom Glycaemic management in diabetes: old and new approaches.

Glikiran hemoglobin HbA1c je najpogosteje uporabljen parameter za oceno nadzora glukoze v krvi, saj približno odraža povprečje koncentracije glukoze v zadnjih 70-100 dneh. Vendar pa dokazi kažejo, da se je koncept povišane koncentracije glukoze v krvi močno spremenil in da je treba upoštevati različne vidike. Sodoben pristop k nadzoru koncentracije glukoze v krvi se mora osredotočiti ne le na čimprejšnje doseganje in vzdrževanje optimalnega glikiranega HbA1c, ki v glavnem kaže na povprečno koncentracijo glukoze, ampak tudi na zmanjšanje visokih sladkorjev po obrokih, variabilnosti koncentracije glukoze in podaljšanje časa v območju blizu normalnih koncentracij glukoze. Te cilje je treba doseči ob hkratnem izogibanju prenizkim koncentracijam sladkorjev v krvi. Sodobne tehnologije za neprekinjeno merjenje glukoze v podkožju, skupaj z novimi oblikami zdravljenja z zdravili (npr. ultra hitro- in ultra dolgo-delujoči insulini, zaviralci SGLT2 in agonisti receptorjev GLP-1) in novimi oblikami umetne inteligence, ki se uporablja pri dovajanju inzulina v zaprti zanki in v avtomatiziranih algoritmih za podporo pri določanju odmerkov zdravil, bi lahko pomagali spremeniti številne vidike obvladovanja koncentracije sladkorja v krvi. Predlagane spremembe gredo v prid bolj celostnemu pristopu, ki upošteva vse različne vidike spreminjanja koncentracije sladkorja v krvi – te pogosto preveč poenostavljene bolezenske značilnosti sladkorne bolezni.

Zgornja slika prikazuje časovni razpored, kdaj so bili različni pristopi k nadzoru glikemije (tj. koncentracije sladkorja v krvi) uradno predlagani. Leta 1975 se je začelo z občasnim merjenjem sladkorja v krvi, predvsem zjutraj, na tešče in ob znakih nizkih sladkorjev (pred tem se je meril samo sladkor v urinu). Leta 1980 je bilo uvedeno spremljanje glikiranega hemoglobina HbA1c, ki pokaže približno povprečno vrednost koncentracije glukoze v zadnjih 70-100 dneh. Med leti 2008 in 2011 se je uvedlo spremljanje koncentracij glukoze v krvi 2 oziroma 1 uro po obroku, čemur je leta 2012 sledilo še spremljanje obdobja po nizkih vrednostih sladkorja. Z vse bolj razširjeno uporabo sistemov za neprekinjeno merjenje koncentracije glukoze v podkožju se je po letu 2013 začelo spremljati spreminjanje koncentracij glukoze (variabilnost). Leta 2019 pa so bile objavljene mednarodne smernice, ki so uvedle spremljanje »Časa v ciljnem območju« (»Time in range«). Vodilni avtor teh mednarodnih smernic je bil prav prof. dr. Tadej Battelino z UL MF.


Vir besedila: Univerza v Ljubljani

Oglejte si tudi