Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica
Oceni objavo

Ohranite praznično vzdušje brez prekomernih stroškov

December je mesec veselja, obdarovanja in druženja, a lahko hitro postane tudi mesec finančnega stresa. Med darili, prazničnimi obroki, dekoracijami in drugimi decembrskimi dogodki in aktivnosti se hitro zgodi, da zapravimo več, kot smo načrtovali. Da bi ohranili praznično vzdušje in hkrati skrbeli za svoj proračun, smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov za premišljeno upravljanje decembrskih financ.

1. Pripravite svoj praznični proračun

Preden se podate po nakupih, določite, kolikor denarja ste pripravljeni nameniti za praznike. Razdelite znesek po kategorijah, kot so darila, hrana, dekoracija, družabni dogodki in druge morebitne decembrske aktivnosti. S tem boste imeli jasen pregled nad porabo in se boste lažje izognili morebitnim impulzivnim nakupom.

2. Naredite seznam daril in se ga držite

Naredite seznam oseb, ki jih boste obdarovali ob prihajajočih prazničnih dneh ter za vsako osebo določite okviren znesek. Pri razmisleku o darilu ostanite zvesti svojemu seznamu in izberite tista darila, ki ustrezajo določenemu znesku za posamezno osebo. To vas bo obvarovalo pred nepotrebnimi stroški in nakupi  »na zalogo«.

Naredite si finančni plan za december in se ga držite.

3. Razmislite o alternativah za draga darila

namesto dragih daril razmislite o osebnih in domiselnih možnostih, kot so doma izdelane voščilnice, ročno izdelana darila ali kuponi za storitve, kot so pomoč pri gospodinjskih opravilih ali skupni izleti. Takšna darila so pogosto bolj cenjena, saj izkazujejo trud in osebni pristop.

4. Izkoristite popuste in razprodaje

Številne trgovine ponujajo decembrske popuste. Načrtujte nakupe že prej, spremljajte akcije in izkoristite znižanja ter ne čakajte na zadnje dni pred prazniki. Pri spletnem nakupovanju preverite možnost brezplačne dostave ali uporabite kode za dodatne popuste, ki jih podjetja pogosto objavijo na svojih socialnih omrežjih in spletnih straneh. Željen izdelek preverite pri več prodajalcih, saj se lahko cene in popusti med  različnimi trgovinami razlikujejo in mogoče boste pri drugem prodajalcu dobili izdelek po nižji ceni.

5. Prihranite pri dekoraciji

Namesto, da vsako leto kupujete nove okraske, uporabite tiste, ki jih že imate doma ali ustvarite svoje okraske kar doma. Naravni materiali, kot so storži, suho sadje, vejice, so okolju prijazni, cenovno dostopni in ustvarjajo čudovito praznično vzdušje. Seveda pa lahko pripravimo številne okraske tudi iz drugih materialov, ki jih najdemo doma. Splet je poln zanimivih idej, zato hitro pobrskajte po spletu in preverite kako lahko enostavno okraste svoj dom s preprostimi okraski, ki jih lahko naredite sami.

6. Načrtujte praznične obroke

Če pripravljamo večje praznične pojedine so le-te precej drage, še posebej, če kupujemo več hrane, ko je dejansko potrebujemo. Pravočasno pripravite jedilnik nakupovalni seznam ter se izognite impulzivnim nakupom. Kupite le tisto hrano, ki jo potrebujete za pripravo prazničnega obroka, pri tem pa upoštevajte število gostov. Z gosti se lahko dogovorite tudi, da vsak prinese nekaj s seboj (na primer: posladek, prilogo,…).

7. Določite prioritete

Tudi preproste stvari lahko ustvarijo čudovito praznično vzdušje (vir: pixabay.com - congerdesign)

December je poln številnih dogodkov in aktivnosti. Namesto, da ste prisotni čisto na vsakem dogodku, izberite zgolj tiste, ki so vam res pomembni. Če sami organizirate druženje, lahko prihranite s tem, da ga raje organizirate doma kot v restavraciji ali pa najamete cenejši prostor, namenjen zabavam in hrano prinesete s seboj.

8. Ne pozabite na prihodnost

Če nimamo skrbno načrtovanih financ, se v decembru lahko hitro zgodi, da posežemo po naših prihrankih. Pomembno je, da pri tem razmislite tudi o prihajajočih finančnih obveznostih v prihodnjem letu. Načrtujte porabo tako, da ne boste januarja začeli z dolgovi.

9. Najdite veselje v preprostih stvareh

Prazniki se ne vrtijo zgolj okoli daril in razkošnih dogodkov. Skupno preživljanje časa z družino, ogled prazničnih lučk, sprehodi v naravi ali peka piškotov so dejavnosti, ki ustvarjajo dragocene spomine, brez visokih stroškov.

10. Bodite realistični in prijazni do sebe

Pomembno je, da si ne nalagate prevelikih pričakovanj. Ni potrebno, da je vsako darilo in vsak dogodek popoln, včasih je spontanost še bolj privlačna, kakor točno načrtovani dogodki. Bodite zadovoljni z majhnimi koraki in ne pozabite si vzeti čas za uživanje v prazničnem vzdušju.

 

Decembrski čas je priložnost, da se osredotočimo na bistvo praznikov – toplino medsebojnih odnosov, ustvarjanje lepih spominov in občutek hvaležnosti. S premišljenim upravljanjem proračuna lahko zmanjšamo stres in se osredotočimo na to, kar resnično šteje. Ne pozabimo, da so prazniki namenjeni radosti, ne zapravljanju.

Za konec naj vas spremlja še misel: »Prazniki niso o tem, kaj je pod drevescem, temveč o tem, kdo je okoli njega.«

Oglejte si tudi