Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica
Oceni objavo

Brezskrbno uživanje na belih strminah

Smučarska sezona je na vrhuncu in številni smučarji že uživajo na belih strminah. Smučanje je eden najbolj priljubljenih zimskih športov pri nas, saj ponuja odlično priložnost z uživanje v naravi, rekreaciji in druženje na zasneženih pobočjih številnih smučišč. Da bo vaša izkušnja na smučišču nepozabna, varna in prijetna, smo za vas pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki vam bodo omogočili brezskrbno in udobno smuko.

1. Izberite pravo opremo

Kakovostna smučarska oprema je ključna za udobno in varno smučanje. Poskrbite, da bodo vaši smučarski čevlji udobni, saj neustrezni čevlji lahko pokvarijo celoten dan na snegu. Prav tako preverite, da so smuči primerno naostrene in podmazane ter vezi dobro pritrjene. Ne pozabite na kakovostna smučarska oblačila ter dobro zaščitno opremo, kot so čelada, smučarska očala, rokavice, in zaščita za hrbtenico.

Naj bo vaša smuka udobna, varna in prijetna. (vir: unsplash.com - Piotr Musioł)

2. Pred smuko se razgibajte

Smučanje je fizično zahteven šport, zato je pomembno, da se razmigate in ogrejete še preden se podate na vrh belih strmin, saj se boste tako izognili morebitnim poškodbam. Priporočljivo pa je, da svoje telo pripravimo že prej na sezono smučanja, kjer se osredotočite predvsem na krepitev nog, trupa in vzdržljivost. To lahko dosežete z vajami, kot so počepi, izpadni koraki, plank in podobne vaje, ki bodo izboljšale vašo stabilnost in moč.

3. Prilagodite se vremenskim razmeram

Preden se odpravite na smučišče, preverite vremensko napoved in pogoje na progah. Pri nizkih temperaturah se oblecite v plasteh, da boste lahko prilagajali oblačila glede na svoje potrebe. Ne pozabite na vodoodporno jakno in hlače ter tople rokavice.

4. Izberite pravo smučišče

Različna smučišča ponujajo različne izkušnje, zato izberite tisto, ki najbolj ustreza vašemu znanju in željam. Za začetnike so bolj primerni manjši centri z enostavnimi progami, medtem ko izkušeni smučarji lahko preizkusijo zahtevnejše terene ali celo freeride. Vsak mora sam pri sebi oceniti svoje zmožnosti in smučati po tistih progah, ki najbolj ustrezajo njihovim sposobnostim.

5. Spoštujte pravila na smučišču

Za varnost vseh smučarjev je pomembno spoštovati pravila FIS (Mednarodne smučarske federacije):

  • Obzirnost do drugega: ravnajte tako, da ne ogrožate ali poškodujete drugega.
  • Smučajte glede na svoje sposobnosti: nadzorujte svojo hitrost in smer. Hitrost prilagodite svojemu znanju, razmeram na smučišču in gostoti ostalih smučarjev.
  • Izbira proge: hitrejši smučarji izberite ustrezne proge/smučine, saj s tem ne boste ogrožali počasnejših smučarjev.
  • Prehitevanje: na smučišču lahko poljubno prehitevate, vendar upoštevajte smer smučarja, ki ga prehitevajte ter ga prehitite na ustrezni razdalji, da ga pri tem ne ogrožate.
  • Vključevanje na smučišče: preden se smučar vključi na progo, mora pogledati navzdol in navzgor ter preveriti ali je vključitev varna zanj in za druge.
  • Ustavljanje: na zahtevnejših delih smučišča se ne smete ustavljati, razen v nujnih primerih, vendar se čimprej umaknite na varno. Vedno se ustavljajte le na preglednih mestih in ob straneh.
  • Vzpenjanje – sestopanje: smučar lahko za vzpenjanje ali sestopanje uporabi zgolj rob smučišča.
  • Upoštevanje označb: smučar mora poznati in spoštovati signale ter ostale oznake na smučiščih.
  • Pomoč pri nesreči: Smučar je pri nesreči dolžan pomagati ponesrečencu po svojih zmožnostih.
  • Dolžnost legitimiranja: vsak smučar, če je priča ali udeleženec, odgovoren ali ne, se mora v primeru nezgode legitimirati.

Izberite primerno smučišče glede na vaše sposobnosti. (vir: unsplash. com - Glade Optics)

6. Poskrbite za pravilno prehrano in hidracijo

Dobra energija je ključna za celodnevno smučanje. Zajtrkujte obrok, bogat z ogljikovimi hidrati in beljakovinami. S seboj imejte prigrizke, kot so oreščki, energijske ploščice ali sadje. Ne pozabite na vnos tekočine – tudi na mrazu se lahko dehidrirate.

7. Ne pozabite na zaščito pred soncem

Sončni žarki so na smučišču močnejši zaradi odboja od snega. Uporabite sončno kremo z visokim zaščitnim faktorjem in balzam za ustnice z UV-zaščito. Smučarska očala bodo zaščitila vaše oči pred bleščanjem.

8. Uživajte v trenutku

Smučanje ni samo šport, ampak tudi priložnost za druženje in uživanje v naravi. Vzemite si čas za postanek v koči, spijte topel čaj ali kakav ter občujte snežno pokrajino.


S pravilno pripravo in spoštovanjem osnovnih nasvetov bo vaša smučarska sezona varna, zabavna in polna nepozabnih doživetij. Uživajte na belih strminah!

Oglejte si tudi