V Ajdovščini je 3. aprila 2025 potekalo regijsko interdisciplinarno srečanje '(Spre)govorimo o tveganem in škodljivem pitju alkohola' v okviru obeležitve 'Dan brez alkohola', ki smo ga na Območni enoti Nova Gorica NIJZ organizirali skupaj Centrom za krepitev zdravja ZD Ajdovščina. Dogodek 'Dan brez alkohola' smo začeli obeleževati pred sedmimi leti v okviru projekta SOPA – Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola, saj želimo javnosti približati naša prizadevanja na tem področju.
Na letošnjem dogodku so strokovnjaki iz različnih področij dela izmenjali dobre prakse in izzive na področju zgodnjega odkrivanja, obravnave in spremljanja odraslih oseb, ki pijejo alkoholne pijače na tvegan in škodljiv način. Z nami so bili: Center za krepitev zdravja Ajdovščina, Center za krepitev zdravja Nova Gorica, Zdravstveni dom Nova Gorica, Center za socialno delo Severna Primorska, Ambulanta splošne in družinske medicine ZD Nova Gorica, Center za duševno zdravje odraslih Zdravstveni dom Nova Gorica, Območna enota Nova Gorica NIJZ, Zavod RS za zaposlovanje Območna služba Nova Gorica, Policijska uprava Nova Gorica, Ozara Enota Nova Gorica, Medobčinsko društvo prijateljev mladine Ajdovščina, Al-Anon Koper in Zveza klubov zdravljenih alkoholikov Tolmin. Na srečanju smo prisluhnili izkušnji osebe, ki je opustila pitje alkohola ob podpori zdravstvene delavke v Centru za krepitev zdravja Ajdovščina in osebni izpovedi o težavah in stiskah otrok v družini, kjer je bil eden od staršev zasvojen z alkoholom.
V Centru za krepitev zdravja Ajdovščina, Centru za krepitev zdravja Nova Gorica in Zdravstveno-vzgojnem centru Tolmin, ki delujejo v okviru programa Skupaj za zdravje, znotraj vsakega zdravstvenega doma v Zdravstveni regiji Nova Gorica, posebej usposobljeni zdravstveni delavci izvajajo brezplačno dostopna svetovanja za opuščanje tveganega in škodljivega pitja alkohola. Svetovanje poteka v podpornem in neobsojajočem vzdušju in je namenjeno temu, da lahko posameznik ob strokovni podpori pridobi poglobljen vpogled v svoje navade glede pitja alkohola in raziskuje, kje so njegove zmožnosti, da glede tega nekaj spremeni. V centrih so na voljo tudi delavnice Zdravi odnosi, ki pomembno doprinesejo k učenju veščin za krepitev medosebnih odnosov in boljšega počutja.
Nekaj podatkov za Slovenijo:
· Registrirana poraba alkohola je v Sloveniji v letu 2023 znašala 9,7 l čistega alkohola na prebivalca, starejšega od 15 let. To pomeni, da je prebivalec Slovenije v povprečju spil kar 88 litrov piva, 35,5 litrov vina in 3,5 litre žganih pijač. Pri tem govorimo samo o registrirani porabi, vsa neregistrirana, ki je predvsem posledica domače pridelave, pa zelo verjetno prejšnjo številko povzdigne vsaj še za petino oz. 1,8 litra čistega alkohola.
· Približno vsaka druga odrasla oseba v Sloveniji najmanj enkrat v letu tvega ali pa ima že prisotne škodljive posledice zaradi pitja alkohola.
· Vsako leto se na dnevni ravni zgodita vsaj dve smrti, ki sta neposredno povezljivi s pitjem alkohola. Glede na trend v obdobju 2013 - 2021 to pomeni v povprečju 890 smrti na leto. Vse te izgube bi lahko in bi jih želeli preprečiti.
Nekaj podatkov za Zdravstveno regijo Nova Gorica 2023:
V regiji je delež oseb starih od 18-74 let, ki so v zadnjih 12 mesecih najmanj 1-krat pili na tvegan ali škodljiv način 57 % in je primerljiv s slovenskim povprečjem (59,4 %). Prometne nesreče v regiji, kjer je povzročitelj pod vplivom alkohola, teh je 9,5 % medtem ko je v Sloveniji ta delež 8,4 %. Tudi stopnja bolezni pripisljivih alkoholu je v regiji nekoliko višja (1,8 na 1000 prebivalcev) od slovenskemu povprečja, ki znaša 1,6 na 1000 prebivalcev. Lokalne in bolj natančne podatke glede posledic pitja alkohola in drugih zdravstvenih kazalnikov lahko najdete na spletnem portalu Zdravje v občini.