Je to poletje tisto pravo? Najbrž se vsi po malo sprašujemo. Morda pa je zdaj napočil trenutek za pravi občutek, ko se ob četrtkovih večerih (no, in enemu petku) spet lahko podamo na Poletje v Vipavskem Križu. Tudi letos v organizaciji Glasbenega društva NOVA ob podpori Občine Ajdovščina.
Obiskovalci prvega dogodka, filmskega večera, so bili obdani ne le s srednjeveškimi zidovi, ki dajejo vasici njeno značilno vzdušje, ampak jih je zgodba o gradiščih, pripovedovana skozi oči deklice Heme, popeljala še bolj nazaj, vse do železne in bronaste dobe. Skozi pripoved so spoznali vsakdanje življenje tega obdobja, pridelovanje soli, skrb za drobnico, umetniško izražanje na uporabnih glinenih izdelkih in glasbilih in nenazadnje pogrebni obred, saj je smrt vedno del življenja.
Na to pot sta jih pospremili režiserka igrano-dokumentarnega filma Francesca Mucignato in doc. dr. Manca Vinazza z oddelka za arheologijo Filozofske fakultete v Ljubljani, ki sta v uvodnem pogovoru z Nino Klaut predstavili tako ozadje nastanka filma kot tudi raziskovanje in pomen teh zgodovinskih ostalin na Primorskem. Izvedeli so lahko, da so v Štanjelu pridelovali vino že v 6. stoletju pred našim štetjem in da so se primorska gradišča ohranila bolje kot drugje po Sloveniji, kjer so jih gradili iz zemljine in lesa. Po mnenju enega od raziskovalcev je bil tudi Vipavski Križ gradišče, vendar do sedaj o tem še niso našli dokazov.
Nazaj se bomo ozirali tudi prihodnji teden, 3. avgusta, ko bomo ob ogledu filma Ekspres, ekspres skupaj z režiserjem Igorjem Šterkom obujali spomine na devetdeseta leta. 10. avgusta bo Vipavski Križ gostoval izviren projekt raziskovanja slovenske poezije in mitologije izpod prstov nizozemskih glasbenikov in ameriškega pisatelja. V petek, 18. avgusta, se bomo zavrteli v swingu, teden kasneje, v četrtek, 24. avgusta pa še v ritmih salse, obakrat ob izvrstnih glasbenikih.
Fotografija: Rahela Ipavec, Sara Štrancar