Nekdanji visoki politik LDS Igor Omerza, ki ga zadnja leta poznamo kot avtorja več knjig o slovenski novejši zgodovini, je v domu krajanov v Ajdovščini v besedi in sliki predstavil delovanje tajne jugoslovanske policije Udbe. Le-ta je nadzirala 120.000 ljudi, kar v dvomilijonskem narodu predstavlja izredno visok odstotek.
"Najbolj od vseh je Udba nadzorovala rimokatoliško Cerkev," je rekel Omerza. Najbolj nadzorovana oseba je bil pesnik in politik Edvard Kocbek, ki so ga vohuni nadzorovali celo na smrtni postelji in pogrebu. "Udba ni imela nasprotnikov. Imela je samo sovražnike," je poudaril publicist Omerza.
Na vprašanje moderatorja večera Tina Mamića, kako kot nekdanji politik levice doživlja napade s strani levice, je Omerza odgovoril: "Levica zmotno misli, da brskanje po arhivih koristi desnici. Še vedno sem po prepričanju liberalec. Odkrivanje zgodovine pa je pomembno, da se kaj podobnega kdaj ne ponovi."
Omerza je pripričan, da Udba danes nima več politčne moči, vendar določene sile v ozdaju še vedno pritiskajo na politiko, ker se bojijo razkritij iz arhivov. Demos je po njegovem mnenju premalo naredil, da bi preprečil uničevanje arhivov. Največ gradiva pa je bilo uničenega tik pred prvimi svobodnimi volitvami leta 1990. Danes je ostala samo desetina vsega, pa še to je z novim zakonom, o katerem je odločal referendum, vse bolj težko dostopno. "Moji kolegi mi pravijo, da je gradivo sedaj težje dobiti kot prej," je poudaril Omerza.
Tino Mamić je povedal, da ima doma dosje obmejne policije, ki ga je njegov prijatelj "ukradel" s tovornjaka za uničenje arhivskega gradiva. "Morali bi ustanoviti arhiv, ki bi bil povsem odprt in kamor bi lahko tudi posamezniki prinesli svoje dragoceno gradivo. Mogoče kar tukaj, v Ajdovščini," je predlagal Mamić.