Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Ajdovščina
DANES
10°C
4°C
JUTRI
10°C
4°C
Oceni objavo

Planinsko društvo Ajdovščina: Naravovarstveno predavanje z Dušanom Klenovškom - življenje flore in favne doma in v gorah

Naloga vsakega društva je tudi, da vzgaja in izobražuje svoje člane. Vsako predavanje pripomore k boljši ozaveščenosti članstva.

Polna dvorana Hiše mladih v Ajdovščini je potrdila zanimanje za naravovarstvene vede, ki nam jih je 28. novembra predstavil strokovnjak, varuh gorske narave Dušan Klenovšek.

Že nekaj časa je tlela želja tudi po predavanju s področje varovanja narave, ki je temeljni del vsakega od nas, ne samo v hribih, ampak tudi doma. Dejan Černilogar, markacist in varuh v PD Ajdovščina, je stopil v stik z Dušanom, ki je z veseljem potrdil sodelovanje. Po pozdravnem nagovoru načelnika odseka Gorazda Lapanje je Dušan Klenovšek začel s predavanjem pod naslovom Narava potrebuje varovanje od našega doma do Aljaževega stolpa.

Varovanje narave zahteva nekaj poznavanja in znanja, da lahko pravilno pristopamo k posegom v naravo. Nekaj napotkov glede nabiranja rož, gnojenja travnikov in tudi pogostosti košenja travnikov, saj je bogata flora pomemben prostor za življenje žuželk.

Najprej smo se dotaknili vrst in življenja metuljev. Zanimivo je bilo spoznanje, kako je nastala Knafeljčeva markacija. Če pogledamo metulja rdeči apolon, ki je razširjen v gorskem svetu, ugotovimo, da ima na krilcih znamenja v obliki markacije.

Nekatere žuželke poznamo bolje (čebele, muhe, ose), nekatere malo manj. Spoznali smo več vrst pikapolonic in hroščev, med katerimi je vse več 'smrdencev', kot jim rečemo po domače, rjavih in zelenih.

Na vrsto so prišli tudi ptiči in raki. Zelo pomembno je, kako je urejeno življenje v vodi. Spoznali smo, da ni priporočljivo ograjevati dostopov do potokov in vodnih virov. Škodljive so pregrade na potokih, ker ovirajo gibanje in razmnoževanje vodnih živali.

Na koncu, da bo zajeta celotna slika spoznavanja življenja v naravi, smo se dotaknili tudi flore. Spoznali smo nekatere rože, kot so lepi čeveljc, orhideje, planike, nekaj vrst encijana ... Ponosni smo tudi na naš čavenski biser, rebrinčevolistno hladnikijo ali hladnikovko.

Z napotki, kaj se v naravi ne sme dogajati, smo predavanje v slabih dveh urah pripeljali do konca, ko je bil še čas za vprašanja in druženje.

Veseli nas, da so se poleg domačinov odzvali tudi planinci iz drugih planinskih društev. Lepo povabljeni, da naravo ohranjamo tudi v praksi, ko smo sami aktivni in smo del narave.

Gorazd Lapanja, Planinsko društvo Ajdovščina

Oglejte si tudi