Letos, ko obeležujemo 80. obletnico požiga vasi, smo si krajani vzeli malo več časa za pripravo krajevnega praznovanja. V juniju, ko je bil datum požiga na sv. Alojzija dan, je bilo preveč drugih dogodkov, tako da se je praznik prestavilo na september.
Tokrat je bilo praznovanje bolj slovesno, ker je društvo DEŠK pripravilo obsežen program. Glavni dogodek je bil postavitev restavriranega mlina za pesek v središče vasi, kot spomenik. Vasi Žapuže in Kožmani sta bili že pred sto leti poznani po kamnolomih ter peskokopih - pruftih v zaledju, kjer so lomili kamenje in mleli pesek. Od zadnjih uporabnikov je ostal zapuščen mlin, star več kot sto let, ki so ga člani društva ob pomoči donatorjev restavrirali. Na dan praznika je konjska vprega iz društva sv. Štefan slovesno pripeljala mlin na križišče med Žapužami in Kožmani. Dogodek je spremljala pihalna godba 'Burja' iz Ajdovščine. Praznik je v nadaljevanju spremljalo muhasto vreme z vetrom in dežjem, kar je bil verjetno simboličen odraz srečanja dveh aktivnih skupin DEŠK in BURJA.
Kulturni program se je nadaljeval v Domu krajanov ob zvokih koračnic mladih godbenikov. Številne udeležence je najprej pozdravil predsednik KS Jan Gortnar, ki je opisal delo v skupnosti ter načrte za prihodnje obdobje. Mimica Šeme iz DEŠK-a je govorila o zgodovini pruftov, zapiskih iz kronike ter aktivnostih članov pri pripravi 'spomenika'. Za vpogled v postopek restavriranja mlina je Marko Bratina pripravil tudi fotografsko razstavo po fazah in sicer od zapuščenega železja, do končnega eksponata, ki je danes na ogled.
Program sta s pesmijo in kitaro nadaljevali mladi krajanki Julija in Lara, za smeh sta poskrbela Jože in Aleš. Prvič se je igrala v Žapužah tombola, pod vodstvom Blaža, tokrat predvsem za otroke - za otroško nagrado – nutelo.
Da nismo bili ne lačni in ne žejni, so poskrbeli domači gostinci od Brecljev.
Praznik je uspel …
Aleš Brecelj