Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Ajdovščina
DANES
22°C
9°C
JUTRI
23°C
8°C
Oceni objavo

Litoželezna stopniščna ograja v Jochmannovi vili v Ajdovščini

Leta 1892 je industrialec evropskega formata Wenzel (Venceslav) Jochmann ‒ ki se je lahko z izdelki svojega podjetja Walzmühle Wenzel Jochmann Haidenschaft  (Valjčni mlin Wenzel Jochmann Ajdovščina; predhodnik današnjega Mlinotesta) pohvalil tudi z nagradami s svetovnih razstav na Dunaju 1873 in v Parizu 1889 ‒ na prodnatem območju Šturij začel graditi vilo. Rodil se je leta 1834 v kraju Javorník (nem. Mohren) na severnem Češkem. V Slovenijo je prišel po sredini stoletja in se leta 1863 poročil z Marijo Terpin iz Ajdovščine ter imel z njo deset otrok. Od leta 1867 je bil lastnik bližnjega mlina na Hublju, ki je bil eden najnaprednejših v tedanji avstro-ogrski monarhiji (1997 pogorel). Umrl je decembra 1915. Vilo je 1929. kupil industrialec Antonio Rizzatto, zato je imenovana tudi Rizzattova.

Stavba se lahko pohvali z izredno lepimi litoželeznimi elementi, ki so bili do zdaj prezrti.

Balkon v prvem nadstropju zahodnega pročelja ima kamnito balustrado, na kateri stojijo trije litoželezni stebri, ki nosijo kovan nadstrešek, v notranjščini pa je kamnito stopnišče z litoželezno ograjo, ki ji je posvečen ta prispevek (po zapisu v knjigi Upravna enota Ajdovščina iz zbirke Umetnostna topografija Slovenije naj bi bila ograja kovana, »stebrič, iz katerega raste dopasna ženska figura z baklo v dvignjeni desnici« pa lesen).

Stopnice zavijejo trikrat po 180°. Ob vznožju stoji visok stopničast podstavek kvadratastega tlorisa z razpotegnjeno voluto, iz katere izrašča neoklasicistična dopasna ženska mitološka figura z oljenko v dvignjeni desnici, torchère. Celota je litoželezna, pri mladenki gre za kakovosten izdelek umetniškega liva. Zgornji del telesa je razgaljen, okoli pasu jo obdaja stilizirano perje; lasje so speti v figo in okrašeni z biseri, levo roko krasi obroček z motivom kače. Ograjo sestavljajo elegantni vitki stebriči višine enega metra, ki so med seboj povezani s tankimi litoželeznimi palicami v dveh linijah in vrhnjo, na katero je pritrjena še lesena deščica, polja med stebriči pa krasijo enake vegetabilne aplikacije.

Stebriči izraščajo iz različnih cvetov, kar je značilno za Salmovo livarno v Blanskem na Moravskem (Fürst Salm’sches Eisenwerk Blansko). Šlo je za eno najpomembnejših livarn umetniškega liva na področju habsburške monarhije v 19. stoletju. V svojem repertoarju so imeli tudi utilitarne izdelke, a vedno z velikim posluhom za dizajn. V katalogu iz 2. polovice 19. stoletja najdemo pod številko 246 risbo ograje, ki je po obliki identična tu obravnavani. In tudi zraven navedene mere se ujemajo z našimi izmerami na terenu, kar dodatno govori v korist trditvi, da gre za njihov produkt.

Ograja s torchère danes ni v dobrem stanju. Manka nekaj stebričev, ki so nadomeščeni s preprostimi cevastimi in (vsaj) eno vmesno okrasno polje, na manjkajoč del kažejo tudi luknjice v sprednjem spodnjem delu figure, oljenka je poškodovana. Palec na desni mladenkini roki je odlomljen, vandali pa so se z barvami znesli zlasti nad njenim obrazom in oprsjem, zelo motijo tudi večkratni grobi premazi (nazadnje rjavkast), ki so zabrisali finost izdelave in detajle.

Simona Kermavnar


Literatura

-Pavel Plesničar, Ajdovščina. Pogled v njeno preteklost. Komentirana objava zgodovine Ajdovščine in Šturij, Nova Gorica 1998, str. 91.

-Helena Seražin, Goriška cesta, št. 17, v: Upravna enota Ajdovščina. Občini Ajdovščina in Vipava, 1 (Zbirka Umetnostna topografija Slovenije, 3), ur. Helena Seražin, Ljubljana 2012, str. 48‒49.

-Igor Sapač, Katalog: Ajdovščina, Vila Goriška cesta 17, Arhitektura 19. stoletja na Slovenskem, Ljubljana 2015, str. 362.

-Jožef Krečič (idr.), Mlinotest. 150 let tradicije 1867‒2017 (Brez moke ne bo kruha), ur. Vera Kozmik Vodušek, Ajdovščina 2017, str. 129, 137, 144‒145 passim.


Slikovno gradivo

-Ajdovščina, Goriška c. 17 (Jochmannova vila), pogled na stopnišče z litoželezno ograjo

-Ajdovščina, Jochmannova vila, ograja (izrez)

-Blansko, Muzeum Blanenska, katalog Salmove livarne, 2. polovica 19. stoletja, stopniščna ograja št. 246

Oglejte si tudi