Občina Ajdovščina je na področju pametnih mest in skupnosti ter prilagajanja podnebnim spremembam že sprejela nekatere ukrepe, ki so omogočili vsaj delno vzpostavitev smernic za digitalno transformacijo. Med takšnimi ukrepi so vzpostavitev občinske njive, štetje prometa, meritve podnebnih parametrov na nekaterih območjih (veter in temperatura), pripravlja se tudi strategija digitalizacije lokalne skupnosti v smeri pametnega mesta.
Na posvetu o pametnih vaseh v Vipavski dolini je evropski poslanec Franc Bogovič (SLS/EPP) predstavil projekt Pametnih vasi in možnosti ter prizadevanja za financiranje tovrstnih projektov iz različnih evropskih skladov in mehanizmov v novi finančni perspektivi EU. Zbrane je nagovoril tudi župan Tadej Beočanin, ki je orisal ukrepe, ki že vodijo k razvoju pametnih podeželskih skupnosti: »Občina Ajdovščina je z vzpostavitvijo sodobnega omrežja za ugotavljanje škodljivcev in pa sistemom preciznega namakanja že postavila temelje v smeri digitalizacije,« je poudaril župan. V nadaljevanju so bili omenjeni ukrepi konkretneje predstavljeni v okviru projektov. Projekt Grevislin skrbi za vzpostavitev sodobnega omrežja merilnih postaj na izbranih mikro-lokacijah, ki spremljajo prisotnost koristnih in škodljivih žuželk ter spor. V sklopu projekta LIFE ViVaCCAdapt je bil predstavljen sistem SPON za podporo odločanju o namakanju, ki na podlagi spremljanja vlage v tleh omogoča optimalno namakanje kultur. Predstavljena je bila tudi aplikacija Virtualna tržnica. Primer dobre prakse, ki ga občina že več let izvaja je tudi projekt Zavoda Sopotniki (prostovoljni prevozi starostnikov na podeželju). Vizijo razvoja kmetijstva in podeželja sta strnila Franc Vodopivec s Kmetije Slavček in Luka Leskovec, predstavnik Podeželske mladine Vipavske doline.
Projekt GREVISLIN je sofinanciran v okviru Programa Sodelovanja Interreg V-A Italija Slovenija 2014-2020, iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj in nacionalnih sredstev.
»Operacija se delno sofinancira iz programa LIFE za obdobje 2014-2020, podprograma za podnebne ukrepe, prednostnega področja prilagajanje podnebnim spremembam, št. projekta LIFE15 CCA/SI/000070 – LIFE ViVaCCAdapt«.