V okviru petletnega projekta LIFE ViVaCCAdapt, ki je 60 % sofinanciran s strani EU programa LIFE in 20 % Ministrstva za okolje in prostor, se obravnava problematiko prilagajanja kmetijstva podnebnim spremembam v Vipavski dolini. Kljub naravnim danostim s submediteranskim podnebjem in rodovitnimi tlemi, se vipavski kmet sooča s številnimi težavami, kot so suše, poplave in močna burja. Intenzivnost in pogostost naravnih nesreč zaradi podnebnih sprememb se bo v prihodnosti najverjetneje povečevala. Zeleni protivetrni pasovi predstavljajo pomemben ukrep pri zmanjševanju škode v kmetijstvu zaradi močnega vetra. V okviru projekta se v ta namen načrtuje zasaditev demonstracijskega zelenega protivetrnega pasu.
Analiza obstoječih protivetrnih pasov v Vipavski dolini je bila opravljena že leta 2012, ko so ekstremne vremenske razmere v kmetijstvu povzročile veliko škode. Več dni trajajoča orkanska burja je v začetku omenjenega leta povzročila izjemno vetrno erozijo v Vipavski dolini. Čeprav so bili ob izvedbi melioracij v 80-ih letih prejšnjega stoletja na nekaterih poljih že posajeni vetrozaščitni pasovi, je zaradi pomanjkljivega vzdrževanja ali namernega krčenja ostalo izredno malo. Ostanki odsekov protivetrnih pasov so v Vipavski dolini še vedno prisotni na več lokacijah, vendar jih je večina v precej slabem stanju in zato nimajo ustreznega učinka na zmanjšanje hitrosti vetra.
Nov pristop k obnovi protivetrnih pasov v okviru projekta LIFE ViVaCCAdapt poudarja v prvi vrsti dobro poznavanje specifičnih vetrnih razmer Vipavske doline. V ta namen je bila opravljena analiza obstoječih meritev vetra iz različnih virov ter analiza projekcij podnebnih modelov. Pri načrtovanju učinkovitih protivetrnih pasov je v veliko pomoč računalniško modeliranje, s katerim lahko simuliramo obnašanje protivetrnih pasov v odvisnosti od različnih parametrov. Vzporedno se opravljajo tudi nove meritve hitrosti in smeri vetra na dveh obstoječih protivetrnih pasovih različnih tipov na Lokavškem in Vipavskem polju. Na vsaki lokaciji se meri hitrost na štirih merilnih mestih v liniji, pravokotni na pas dreves, na dveh mestih pred oviro in dveh za njo. Zbrani podatki bodo služili tako za oceno učinkovitosti obstoječih pasov in njihovih morebitnih pomanjkljivosti, kot tudi za validacijo računalniškega modela.
Vse pridobljeno znanje bo uporabljeno pri vzpostavitvi novega demonstracijskega zelenega protivetrnega pasu na območju Občine Ajdovščina. Zasajenih bo več tipov pasov z različnimi drevesnimi vrstami in vzorci zasaditve v dolžini 200 m. S širjenjem pridobljenega znanja in ozaveščanjem o pomenu vegetacijskih protivetrnih pasov bo Občina Ajdovščina med drugim prispevala tudi k dolgoročni učinkovitosti protivetrnih zaščit. Projektni partnerji iz Hidrotehnika d. d. , Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in podjetja BO – MO, ki izvajajo strokovni del v zvezi z zelenimi protivetrnimi zaščitami, med drugim poudarjajo, da je ukrep brez javne podpore težko izvedljiv.
LIFE ViVaCCAdapt projektni partnerji
»Operacija se delno sofinancira iz programa LIFE za obdobje 2014-2020, podprograma za podnebne ukrepe, prednostnega področja prilagajanje podnebnim spremembam, št. projekta LIFE15 CCA/SI/000070 – LIFE ViVaCCAdapt«